
Opowieści z innej bajki, czyli niepamiętnik psychoterapeutki
Marta Nowak-Kulpa
* Maksymalna ilość książek, to 5 na jedno zamówienie
** W przypadku chęci otrzymania faktury, dedykacji bądź innych życzeń związanych z książką proszę o wiadomość e-mail – opowiesci.terapeutyczne@gmail.com
(…) Tę książkę trzeba przeczytać, aby uwierzyć, że psychoterapia jest nieodłącznym i koniecznym atrybutem medycyny organicznej. Powinna być wykorzystywana głównie w tych sytuacjach klinicznych, w których inne metody terapeutyczne zawodzą i może wydaje się, że nie ma już ratunku. Marta dowodzi, że jest i ma rację. (…)
– ze wstępu do książki –
Bogusław Maciejewski
Profesor – onkolog
Marta Nowak Kulpa opowiada historie z pogranicza życia i śmierci. Szczodrze dzieli się w nich swoim klinicznym doświadczeniem. W poruszających opowieściach zawarta jest wirtuozeria i zawodowe mistrzostwo. Jak wszystkie głębokie przekazy, te również mają wiele warstw i znaczeń. Warto do nich wracać, wsłuchiwać się w nie i ponownie czytać, by odkrywać kolejne źródła nadziei. Opowieści przeznaczone są dla pacjentów szukających ścieżek do zmyślnie przed nimi ukrytych pokładów własnej siły i dla tych, którzy im w tych poszukiwaniach towarzyszą: rodzin, pielęgniarek, lekarzy i psychoterapeutów.
Krzysztof Klajs
Dyrektor Polskiego Instytutu Ericksonowskiego
„Opowieści z innej bajki” przybliżają czytelnikom, czym jest terapia ericksonowska w czystej postaci. Autorka – psychoterapeutka ericksonowska – bazuje na pracy z metaforą w dostrojeniu do realności pacjenta, dzieli się z nami swoim doświadczeniem, stosuje kreatywne rozwiązania i nieszablonowe interwencje. Opowieści mogą stanowić inspirację dla terapeutów i źródło wsparcia dla każdego z nas-czytelników. Napisane są lekko i ta lekkość ma moc – zgodnie z duchem ericksonii opisane historie zasiewają wiarę, że zmiana zawsze jest możliwa a nowe doświadczenia tylko czekają, byśmy się na nie otworzyli. Dlatego gorąco polecam!
Ula Sołtys-Para
Podcast Psychologiczny Wspólne Słowa
„Opowieści z innej bajki” Marty Nowak-Kulpy to zbiór opowieści o prowadzonej przez autorkę psychoterapii. Bohaterami tych historii są ludzie, którzy toczą walkę o zdrowie, a niejednokrotnie o życie i którzy mierzą się z „siłami ciemności” jakimi są objawy, cierpienie, ograniczenia i utrata niezależności. Terapeutka towarzyszy im w procesie terapii i korzystając z dorobku szkoły ericksonowskiej, oferuje jako środek leczący własne metafory i przypowieści.
W treściach opowiadanych przez nią historii ukazywane są dylematy ludzkie, lęk i rozpacz, ale przede wszystkim przedstawiane są nadzieje i podawane sposoby przezwyciężania trudnych sytuacji co umożliwia pacjentowi nie tylko kreowanie nowych rozwiązań, lecz także odnalezienie samego siebie. W opowieści następuje to co w rzeczywistości dla pacjenta nie jest oczywiste –zaspokojenie pragnień, pokonanie demonów i doświadczenie uczucia spokoju czy spełnienia. Funkcją leczącej przypowieści jest dodawanie otuchy, budzenie nadziei na przyszłość. Jak pisze autorka: „Nadzieja nie daje gwarancji sukcesu, a jest tylko otwarciem się na możliwości, których się nie dostrzeże, popadając w rozpacz” I dalej „Chodzi o to by udało się utrzymać taki poziom nadziei, by nie poddać się rozpaczy i nie przestać walczyć o życie”. Terapeutka pomaga pacjentowi skontaktować się z jego wewnętrzną, uśpioną mądrością i dzięki temu ułatwia mu zastosowanie tej zapomnianej wiedzy we własnym działaniu. Autorka pokazuje jaką rolę w leczeniu pacjentów onkologicznych odgrywa afirmująca życie i optymistyczna postawa terapeuty. Terapeuta staje się ekspertem od dostrzegania tych zasobów, objawów zdrowia czy możliwości pacjenta, które umożliwiają powrót do życia. Terapeuta prezentuje konsekwentną wytrwałość i cierpliwość w podążaniu za tropem wartości, których realizowanie czyni życie bogatszym i piękniejszym.
Książka niezmiernie ciekawa, emocjonalnie wzruszająca, kreatywna i inspirująca dla wszystkich interesujących się rozwojem i psychiką człowieka. Zachęcam aby Czytelnik otwierając karty tej książki podążył za słowami autorki: „Był piękny słoneczny dzień, idealny, by zapomnieć o tym, co trudne i zaciekawić się tym, co ma nadejść…”
Katarzyna Szymańska
Polski Instytut Ericksonowski