Psychoterapia

Psychoterapia to spotkanie. W dobrym czasie, w dobrym miejscu, tak blisko siebie samego jak to możliwe. Towarzystwo psychoterapeuty pomaga ugłośnić myśli, poczuć różnicę w emocjach i zbliżyć do tego czego potrzeba, by lepiej żyć. Psychoterapia jest opracowaną metodą leczenia, której efektem są zmiany w mózgu (Poprzez tworzenie nowych połączeń nerwowych staje się on bardziej plastyczny i zdolny do znajdowania rozwiązań tam, gdzie wcześniej były one niedostępne.) Zatem zalecana jest osobom, które chcą zmiany w sobie, nawet jeśli jeszcze się jej obawiają albo nie całkiem czują na nią gotowi.

Każda terapia jest inna, tworzona indywidualnie do potrzeb i możliwości. Czasami chodzi o to, by się zatrzymać przy czymś istotnym, czasami by ruszyć z miejsca w którym się utknęło. Czasami wartością jest zajrzenie w głąb siebie, a czasem rozejrzenie się by dostrzec świat takim jaki jest. Czasami warto dorosnąć, a czasem pozwolić sobie być dziecinnie beztroskim. Czasem potrzeba ukojenia, a czasem dopingu w walce. Poszukiwanie najlepszej z dróg jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Dla pacjentów i dla mnie, która im w tym towarzyszy dbając, by dotrzeć do rozwiązania.

Jako terapeutka ericksonowska koncentruję swoją uwagę na tym co TERAZ jest potrzebne, by PRZYSZŁOŚĆ była lepsza. Przeszłość w tej terapii jest interesująca głównie jako źródło zasobów i ważnych doświadczeń. Analiza przyczyn problemów (przez pacjenta) nie jest najistotniejszym czynnikiem tego nurtu psychoterapii. Milton H. Erickson wychodził z założenia, że do zmiany nie jest niezbędne zrozumienie. Do zmiany potrzebna jest zmiana. Zatem często efekt terapeutyczny jest osiągany nieświadomie, a dopiero później, już świadomie i celowo, uczy się go podtrzymywać. By żyć tak dobrze, jak to możliwe. Z tego powodu w trakcie terapii często sięgam po opowieści terapeutyczne. Angażując do szukania rozwiązań nieświadomą, intuicyjną część psychiki. Bywa, że dla wzmocnienia efektu terapeutycznego stosuję hipnozę ericksonowską.

Cele i długość psychoterapii oraz obszar zmian omawia się na pierwszych spotkaniach- konsultacjach. Wtedy zawiera się kontrakt terapeutyczny, ustalając warunki terapii. Żeby umówić się na konsultację potrzeba krótkich ustaleń, dlatego osoby zainteresowane proszę o telefon. Oddzwonię, jeśli nie mogę odebrać. Kontakt znajduje się na dole strony.

Więcej na temat psychoterapii ericksonowskiej znajdziesz w Czytelni.